O tomto blogu

Tento blog je věnován mým laickým názorům na to, jak by měla a jak by neměla vypadal katolická liturgie. Říkám-li, že jde o názory, nechci tím říct, že je pokládám jen za nějaké své subjektivní libůstky. Neviděl bych žádný důvod, proč veřejnosti sdělovat něco, co pokládám za pouhou subjektivní preferenci – jako třeba že mám radši broskve než melouny. Za názory, které zde prezentuji, si stojím, pokládám je za objektivně pravdivé, rád bych je prosadil (sancta simplicitas) a budu se snažit poskytnout pro ně přesvědčivá zdůvodnění.

Přestože se jedná o názory laické (liturgiku jsem oficiálně nestudoval ani nejsem vybaven žádnou autoritou od Církve), troufám si neskromně tvrdit, že nejde o názory diletantské: stojí za nimi kombinace mé teoretické kompetence křesťanského filosofa a praktických zkušeností amatérského hudebníka, příležitostného kůrového zpěváka a organizátora liturgie k různým příležitostem (od skautských táborových mší po svatby).

To samozřejmě neznamená, že bych se pokládal za neomylného – naopak, velmi rád uvítám kritické komentáře, pokud budou slušně formulované a podepřené argumenty, a rád se jimi nechám přesvědčit o omylu. Vyhrazuji si ovšem právo komentáře schvalovat a případně mazat, a to i bez udání důvodu.

Rovněž nechci předstírat, že názory zde prezentované mám výlučně z vlastní hlavy – právě naopak, vděčím za ně do značné míry kolegům a myslitelům mnohem kompetentnějším, než jsem já, od kterých jsem měl tu čest se mnohému naučit. Proto si ani na nic zde prezentovaného nečiním žádný autorský nárok: použijte, co se vám bude líbit, bude-li to ad maiorem Dei gloriam.